Close

Zacykli se v upcyklaci

S myšlenkou pustit se do vlastní tvorby udržitelné módy jsem si pohrávala již nějaký čas a konečně nastala ta pravá konstelace – objevení ideálního módního kousku v second-handu a volná neděle. Tak jsem se s chutí pustila do upcyklace.

Krátké vysvětlení pro ty, co se se slovem upcyklace doposud nesetkali: „Upcyklace se podílí na zužitkování věcí po skončení jejich životního cyklu. Jejím cílem je přinést staré a nepotřebné věci novou užitnou hodnotu, tedy se zachováním původního materiálu přetvořit věc tak, aby byla v jiné formě znovu využitelná.“

Dala jsem si za cíl pořídit ze second-handu kousek módního oblečení, který již dávno vyšel z módy a je již téměř neprodejný. Po cestě z práce jsem zavítala do holešovického second-handu. Po delším prohrabování nejrůznějších kousků z druhé ruky a pomalému, ale za to intenzivnímu propadání zoufalství, že nesplním tak zdánlivě jednoduchý úkol, jsem ji spatřila. Visela tam tak ležérně, téměř osamoceně, bez povšimnutí zákazníků, tiše vyprávějící svojí historii, kdy ještě zářila novotou a byla žádaná. Rozhodla jsem se dát jí šanci zazářit i podruhé. Po chvíli už si ji spokojeně nesu domů – bílou bavlněnou halenku s neatraktivní délkou a střihem rukávů. A upcyklace může začít!

Představu jsem měla jasnou – udělat halence letní sestřih! Začala jsem páráním rukávů. Průramky jsem pak následně obšila a výsledné minišaty doplnila o úzký pásek. Přeložený pruh jsem částečně prošila ručně, částečně na šicím stroji. A nová tvář staré halenky je na světě!

A zde již ukázky upcyklace z naší dílny anebo co vše se dá přetvořit ze staré košile:

Takže buďte ECO, buďte IN a UPCYKLUJTE!!! Inspiraci najdete všude kolem vás, buďte kreativní! Budeme rádi, když se nám s vašimi výtvory pochlubíte. Rádi je zde zveřejníme a společně tak vytvoříme inspirativní upcyklovací zacyklení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.