Close

Udržitelné Vánoce

Vánoce už buší na dveře. Ti pilnější už mají všechny dárky pod střechou, možná i napečené cukroví, ale spoustě z nás tyto aktivity stále ještě svítí v diářích. Každopádně nebude od věci si v předvánočním shonu zopakovat pár zásad, jak z Vánoc udělat udržitelné Vánoce. Známá věta praví, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, avšak koncentrace lidí v ulicích a obchodech tomu příliš nenasvědčuje. V poslední době období adventu připomíná spíš závod s časem a stále více též odpadní bombu pro naši planetu. Následující body tak budiž rychlou pomůckou k tomu, jak oslavit Vánoce udržitelně a snad i více v pohodě.

Vánoční dárky

·         Vhodný výběr vánočních dárků – není nic horšího než kupovat dárek jen protože musíte něco koupit. Zamyslete se, co dotyčný opravu potřebuje. Nebo se zkuste vrátit do dětských let a vyzvěte rodinné příslušníky, ať sepíší seznam dárků pro Ježíška J.

·         Lokálně nebo vlastnoručně – Zkuste letos nakoupit od místních výrobců – ať už od místního řemeslníka, designéra nebo na farmářském trhu. Pomůžete tak snížit ekologickou stopu (způsobenou dopravou výrobků na místo nákupu) a zároveň podpoříte místní ekonomiku. Pokud máte více odvahy a taky trochu toho času, můžete dárek sami vyrobit. Už od dětství nám vtloukali do hlavy, že vyrobené dárky jsou ty nejlepší. Ono to tak opravdu je. S vyrobeným dárkem darujete i čas, který jste strávili jeho přípravou a myšlenkami na obdarovaného. Další variantou jsou nákupy z druhé ruky. Nemusí to být jen oblečení, ale třeba i knížky (zkuste ulovit nějakou vzácnou). Tipy na osvědčené bazary může najít mimo jiné v naší Mapě sekáčů. Nákupem v charitativních bazarech navíc můžete přispět na dobrou věc (více v našem článku o charity shops).

·         Zážitky – Další moudrou variantou je darování zážitků či různých poukázek. Darujte rodině třeba poukázku na výlet – darujete tak zároveň i čas strávený s blízkými.

·         „Tajný Ježíšek“ – Pořád vám vrtá hlavou, jak stihnete nakoupit ještě tolik dárků, když Vánoce jsou už za pár dní? Zkuste to příští rok jinak. Existují různé „obdarovávací“ hry. Jedna funguje takhle: Již před Vánoci si každý z rodiny vylosuje, komu koupí dárek (tzn. vždy pouze jedné osobě). Nikomu to ale nesmí prozradit a o Štědrém večeru začne teprve ta pravá zábava.

·         Balení dárků – Představte si, kolik je pod vaším vánočním stromkem balicího papíru a vynásobte tohle množství všemi domácnostmi na světě, které slaví Vánoce. To je papíru! Zkuste se letos vrátit o pár desítek let zpět a použitý papír si schovat na příští rok. Odvážnější mohou zabalit dárky třeba do novin nebo papírů z kalendáře – fantazii se meze nekladou.

·         Nechtěné dárky – Pokud se vám zrovna někdo netrefil do vkusu, můžete dárek v obchodě vyměnit či vrátit. Obchody po Vánocích často nabízí prodlouženou lhůtu na vrácení zboží. Další variantou je odnést dárek na povánoční bazar, do klasického bazaru či darovat na charitu. Tak může udělat radost někomu jinému.

Vánoční dárky
Vánoční cukroví

Pečení cukroví

·       Lokální a sezónní suroviny – Zde platí stejná zásada, jako u nakupování dárků. Pokud to jde, dejte přednost místní a sezónní produkci (jasně, citróny u nás většinou nerostou, ale třeba taková jablíčka z vlastní zahrádky či od známého farmáře budou na štědrovečerním stole určitě zářit).

·         Bez obalu – Bezobalové obchody se pomalu ale jistě začínají rozšiřovat i u nás. Zkuste někdy sbalit pár sklenic a vyrazit na nákup. Můžete tak nakoupit nejen sušené ovoce, ořechy a mouku, ale někde i sprchový gel či prášek na praní. Navštivte třeba obchod Bezobalu.

·         Přiměřené množství – Upečte pouze to, co sami sníte (případně rozdáte rodině, kolegům, kamarádům). Ušetří vám to trochu času a typické povánoční otázky typu „kam s ním“.

Vánoční stromeček

·         Dejte stromům druhou šanci – Se stromky je to složitější. Umělý stromeček je sice opakovaně použitelný, ale na jeho výrobu je potřeba hodně materiálu, energie a vzniká též spousta odpadu. A nic nenahradí vůni opravdového stromečku. Můžete koupit buď klasický řezaný, nebo v květináči. Aby však život řezaného stromku nepřišel nazmar, lze ho po Vánocích nechat seštěpkovat pro další použití (pozor, stromky, které necháte u kontejnerů, většinou skončí ve spalovně, jelikož jsou díky zbylým ozdobám pro štěpkování nevhodné). Stromeček si dnes můžete i pronajmout a po Vánocích ho opět vrátit poskytovateli. Ten ho pak vysadí do přírody. V tomto případě je ale důležité se o stromek náležitě starat – v květináči vydrží doma zhruba jen několik dnů. Pak musí opět ven.

Vánoční stromek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.