Close

Udržitelná svatba

Svatba. Jedinečný a neopakovatelný den pro dvě spřízněné duše, které zpečetí svoji lásku manželským slibem. Posvátný den, ve kterém dvě milující se bytosti veřejně prohlašují, že budou kráčet společnou cestou životem s člověkem, kterého milují jako svého rovnocenného partnera a se kterým budou sdílet všechny povinnosti, nesnáze i radosti. Manželstvím nevzniká vztah, z něž vyplývají závazky a omezení, ale vztah, který nabízí příležitosti a svobodu. Příležitosti k růstu, k sebevyjádření a k dosažení nejvyššího potenciálu.

Zní to tak klidně a posvátně, a přesto pozorujeme kolem sebe často zbytečný shon, nervozitu a stres, který předchází této události. Vše musí dokonale klapnout, hosté se musí bavit, nevěsta musí vypadat dokonale, šaty musí být ty nejkrásnější, hostina musí být bohatá, vše musí být podle plánu. Jako by ta událost nebyla o dvou milujících se osobách, které si řeknou své „ANO“ a které by si měly tento den maximálně užít, ale o přehnané dokonalosti a zábavě pro ostatní.

Svatební editoriál (83 of 204)

Převlíkárna společně se Storytellers Photography by vám ráda ukázala, že svatbu lze uspořádat i jinak. Jednodušeji, bez shonu, přehnané dokonalosti a navíc udržitelně. Nejen pro přírodu, ale i pro vaši peněženku.

Cesta k perfektním svatebním šatům nevede pouze přes drahé svatební salóny. Když mě Péťa ze Storytellers Photography oslovila s tím, že se svým manželem Ondrou profesionálně fotí svatby a zda se naše Převlíkárna někdy nezamýšlela nad tématem udržitelné svatby, chtělo se mi jí rychle odpovědět, že opravdu nezamýšlela a že se ani zamýšlet nechystá. Nalézt udržitelné svatební šaty mi přišlo jako nadlidský úkol. Na druhý den už jsem však brázdila regály second handů a k mému překvapení objevila spoustu inspirace a pár zajímavých kousků. Další svatební šaty jsem pak nalezla v šatníku babiček a tetiček. A tak se ze zdánlivě nerealizovatelného nápadu stalo jednodenní focení zinscenované udržitelné svatby v Brdech s opravdovými profíky. A s kým jiným také fotit  svatbu než s těmi, kdo si svůj svatební den již prožili a dokážou zachytit její jedinečnou atmosféru. A omluvte nás prosím – v hlavní roli bude pouze nevěsta.

Jako první mi do cesty přišly tyto jednoduché šaty pořízené za 250 Kč v Textile Housu. Jsou decentní, jemné a nevěsta se v nich může velmi přirozeně a lehce pohybovat. Může v nich v klidu a pohodlí strávit celý svatební den. Jsou vhodné pro nejrůznější velikosti a nezavrhnou je ani těhulky. Zajímavým doplňkem může být i stužka do barvy svatební kytice.

Svatební editoriál (1 of 204)
Svatební editoriál (27 of 204)
Svatební editoriál (19 of 204)
Svatební editoriál (47 of 204)

Stejné šaty, pouze doplněné o krajkový top daly vzniku zdobnější a přesto stále jemné a elegantní kombinaci. Krajkový top jsem pořídila za 275 Kč v second handu na Andělu Druhá vlna. Cena celkového kompletu: 525 Kč.

Svatební editoriál (76 of 204)

Další svatební model je ve stylu upcyclingu. Sukně byla přešita ze starých svatebních šatů a krajkový top jsme ušili ze záclony pořízené v Textile Housu. Pořizovací cena modelu: 140 Kč.

Svatební editoriál (107 of 204)

Elegantní a moderní svatební komplet jsme dokázali vytvořit i kombinací sukně z předchozího modelu a bílé plisované halenky opět z Textile Housu. Tento model doplněný o krásný černý klobouk dokazuje, že na svatbu se lze obléci moderně i ze zdrojů z druhé ruky. V modelu se nevěsta bude cítit zaručeně lehce a pohodlně. Pořizovací cena: 150 Kč.

Svatební editoriál (92 of 204)
Svatební editoriál (126 of 204)
Svatební editoriál (139 of 204)

I krátké svatební šaty mohou být krásné! Tyto svatební vintage šaty nám zapůjčila sympatická majitelka obchůdku Aristokrat Vintage v ulici Milady Horákové. Látka ze šatů je příjemná natolik, že je nebudete chtít už nikdy svléci. Jsou prostě k nakousnutí!

Ze stejného obchůdku Aristokrat Vintage jsou i tyto svatební šaty. Kombinace horního saténového topu a spodní dlouhé krajkové sukně podtrhává něžnost a eleganci nevěsty.

Svatební editoriál (173 of 204)
Svatební editoriál (182 of 204)

Následující modely svatebních šatů jsem objevila v babiččině a tetině šatníku. Jsou stále velmi krásné a zachovalé.

Svatební editoriál (200 of 204)
Svatební editoriál (117 of 204)
Svatební editoriál (113 of 204)
Svatební editoriál (124 of 204)

Součástí udržitelné svatby je samozřejmě i svatební kytice a případně věneček. Pro naši udržitelnou svatbu je vyráběla velmi šikovná paní z Kytky od potoka. Květiny na výrobu kytic používá jen vypěstované na své zahrádce.

Svatební editoriál (145 of 204)

Vyvrcholením svatebního dne je výměna prstýnků, které by měly partnerům vždy připomenout, co si v tento den slíbili. Tyto prstýnky byly inspirovány přírodou. Jsou vyrobeny z olšového dřeva.

Udržitelný catering znamená zero-waste catering. Tyto krásné a chutné cupcakes pro nás připravila Péti kamarádka, která na jejich výrobu použila místních surovin. Měly mimořádnou chuť. Kvůli jejich obalu by se nám nyní mohlo vytknout, že nejsou 100% zero-waste. Pro příště však víme, že bychom mohli jako obal použít např. malé skleničky od jogurtů. I my se o udržitelnosti neustále učíme.

Svatební editoriál (153 of 204)
Svatební editoriál (154 of 204)

Eco dekorace svatební hostiny. Krásnou dekoraci na svatební hostinu můžete podobně jako my vytvořit po jedné procházce v lese. Stačilo pár odřezků z pokácených stromů, kůra, piliny, šišky, skleničky od jogurtů vyzdobené svíčkou a okvětními lístky. Buďte kreativní. Tak jako je kreativní příroda.

Svatební editoriál (146 of 204)
Svatební editoriál (198 of 204)

Dalším tipem pro udržitelnou svatbu je i místo konání. Svatba se nemusí nutně konat v kostele, na radnici, zámku či hrádečku. Svůj půvab má svatba na louce, v parčíku či v lese.

Pozvánku pro hosty je možné vytvořit formou videopozvánky nebo z recyklovaného papíru. A poslední rada. Nestyďte se vytvořit pro hosty seznam svatebních darů, které byste si přáli. Sami často nevědí, co by vám měli darovat a proto je tím inspirujete.

Svatební den je slavnostním dnem dvou milujících se duší. Nezapomínejme na jeho hlavní smysl!

Svatební editoriál (20 of 204)
Svatební editoriál (178 of 204)
Svatební editoriál (13 of 204)
Svatební editoriál (142 of 204)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.