Close

Slovníček ekomódních pojmů

Uznáváme – někdy může být docela těžké se ve všech těch pojmech vyznat. Obzvlášť, když spousta z nich pochází z angličtiny. Proto jsme vyrobily tenhle slovníček s výrazy, které se na našem blogu opakují a ne vždy jsou úplně k pochopení.

Převlíkárna

Blog, na kterém se právě nacházíte :-). Zabývá se zodpovědnou a udržitelnou módou a vlastně všemi pojmy, které budou ve slovníčku následovat.

Slow fashion (pomalá móda)

Je módní hnutí, které se staví proti velkým výrobcům a prodejcům módy (tzv. fast fashion neboli rychlé módě), kteří často (ano, jsou i výjimky) tlačí na rychlé obměny šatníků. Slow fashion podporuje férovou výrobu a prodej, výrobu z dílny místních designérů či samotných lidí, kteří daný kus oblečení nosí.

Sustainable fashion (udržitelná móda)

Móda, která má dlouhodobě nízký dopad na životní prostředí a je férová (sociálně zodpovědná). Pojem se částečně překrývá s pojmem slow fashion.

Second hand

Obchod s módou z druhé ruky. Dnes se dají najít nejen kamenné, ale i online obchody, kde si lze vybrat ze široké nabídky, často i značkových, oděvů. Kam zajít do ověřeného sekáče vám řekne naše Mapa sekáčů.

Thrift shop/store

Nejvýstižnější české slovo pro thrift shop je bazar. Lze tam koupit nejen oblečení, ale i nejrůznější jiné zboží z druhé ruky. Jedním z nejznámějších thrift shopů v Praze je Prague Thrift Store (též k nalezení v naší Mapě sekáčů), který podporuje udržitelnou spotřebu, propaguje kulturu upcyklace i recyklace prostřednictvím prodeje výrobků z druhé ruky, které získala darem.

Flea market

Jednoduše blešák, bleší trh. Místo, kde lidé prodávají všechno možné (občas i nemožné :-)) použité zboží. Často probíhá pod širým nebem na plachtách či v jednoduchých stáncích. Podle české legislativy mohou lidé prodávat zboží, které již ve své domácnosti nepotřebují, bez zvláštního povolení. Největším blešákem v ČR jsou Bleší trhy Praha, o kterých píšeme v našem článku Report z blešáku a odkazuje na ně i naše Mapa sekáčů.

Recyklace

Proces přeměny odpadních materiálů ve znovupoužitelné materiály nebo předměty. Snižuje tvorbu odpadních materiálů a látek.

Upcyklace (upcycling)

Jde o kreativní znovuvyužití materiálů a výrobků, které by jinak už dosloužily. Častými metodami upcyklace jsou DIY a haulternative (viz níže). V prostředí módy mluvíme o přeměně starého oblečení na stylové módní kousky, kterými se zabývá například návrhářka Ľubica Skalská, dvojice WIN WIN love a nebo recyclewithlove.cz.

DIY (čti [dý-aj-váj], do-it-yourself, udělej si sám)

Proces, výroby věcí vlastníma rukama. V posledních letech je trendem sdílet na sociálních sítích Youtube či Pinterest nejrůznější návody, jak si něco vyrobit svépomocí. Tyto návody často inspirují další uživatele k vlastnoruční výrobě čehokoli.

Haulternative

Hnutí, které nabádá lidi, aby vytvořili upcyklovaný módní kousek vlastníma rukama či nakoupili z druhé ruky a sdíleli výsledek na sociálních sítích. Smyslem je propagovat výše zmíněné pojmy.

Vintage (čti [vintydž])

Oblečení a módní doplňky ve starém stylu. Na rozdíl od retro kousků starý styl nejen napodobují, ale jsou autentické, tedy byly vyrobeny opravdu před pěknou řádkou let. Existují specializované obchody s vintage módou (např. Quasimodo, Bohemian Retro, které taktéž nemohou chybět v naší Mapě sekáčů), ale někdy se dá sehnat i v klasickém second handu.

Charity shop (čti [čærity šop]) neboli Dobročinné obchody

Dobročinné obchody přijímají a prodávají darované věci. Výtěžky z prodeje pak putují na nejrůznější charitativní projekty. Tyto charity shopy mají tradici především v zahraničí, například v Anglii najdete tyto krámky doslova na každém rohu. V Praze je nejznámější dobročinný obchod Sue Ryder (o kterém také pro změnu informuje naše Mapa sekáčů :-)). O dalším dobročinném obchůdku jsme již psali v našem článku Pro dobro za dobrem.

Sweatshop (čti [svetšop])

Pololegální dílny, kde za nedůstojných podmínek pracují lidé pocházející často z řad sociálně znevýhodněných skupin obyvatelstva. Tyto dílny se nachází nejen v Asii, ale i v Americe a Evropě, zdokumentovány jsou i výskyty v ČR.

Fair trade (čti [fér trejd])

Forma obchodu, kde je ke všem článkům prodejního a distribučního řetězce přistupováno férově (např. nejsou zaměstnávány děti, pracovníci pracují dobrovolně a dostávají odpovídající mzdu). Fair trade produkty se dají koupit na spoustě míst v ČR, a to buď ve specializovaných obchodech nebo v obchodech se zdravou výživou (mezi nejznámější obchody patří Fairově).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.