Close

O nás

Zdravíme! Jsme Marthy a Ilča, milovnice etické módy, slow fashion a vlastního módního ekostylu. Vytvořily jsme Převlíkárnu, jejíž cílem je šířit povědomí o stinných stránkách módního průmyslu a napomáhat k jejich změně.

Dříve jsme se při nákupu nového oblečení kladly pouze 2 otázky:
“Vypadám v tom dobře?“ a “Můžu si to dovolit?“. Otázkou “Jaký má nákup těch úžasných nových džín dopad na naši planetu?“ jsme se nikdy předtím nezabývaly. Nedokázaly jsme si představit, co se za jejich produkcí skrývá… že na ty nové krásné džíny bylo spotřebováno až 5.000 litrů vody (tolik množství vody bychom mohly pít po dobu 4,5 roku), že jsou vyrobeny z bavlny, na jejíž pěstování je použito 22,5% světové spotřeby pesticidů a že při jejich barvení se používají škodlivé chemikálie. A co teprve když se zamyslíme nad vyřazeným oblečením, které se v kolekci neprodalo (mimochodem 3 ze 4 kousků neprodaného oblečení končí na skládce nebo jsou spáleny, pouze ¼ je recyklována). A co negativní externality způsobené produkcí, které postihují pracovníky v rozvojových zemích? To už je na nákup jednoho páru džín příliš.

A nejde pouze o džíny! Každý nákup nového oblečení má dopad na životní prostředí. Textilní průmysl jeden z největších znečišťovatelů planety.

Je na čase převzít zodpovědnost!

A proto jsme vytvořily Převlíkárnu. Pravidelně Tě budeme informovat o tipech jak si vytvořit ekošatník, kde nakoupit ty nejlepší módní kousky z druhé ruky, recyklované designové oblečení. Budeme Tě informovat o pořádaných akcích s udržitelnou módou, o workshopech, přednáškách. Námi vybrané nejlepší ekohadříky pak budeme umísťovat náš e-shop, kde si je budeš moci zakoupit. Spolu s nimi si budeš moci koupit také módní doplňky, které pochází z naší ekodílny nebo jsou jinak recyklované.

A co ti Převlíkárna přinese?

Nakoupíš s láskou k přírodě, lidem, ale i ke své peněžence. Ušetříš tím totiž nějaké ty kačky, které můžeš pak investovat efektivněji, třeba do cestování.

Navíc šetříš čas. Módní oblečení z našeho e-shopu si snadno a rychle vybereš. Díky našim článkům uspoříš i drahocenný čas hledáním sekáče, vintage obchodu či akce, na které můžeš sehnat parádní módní ekokousky.

Víme, že máme sílu to změnit. Naším rozhodnutím, co si každý den oblečeme na sebe. Víme, že je odpovědností nás všech, v jakém stavu zanecháme naši planetu pro budoucí generace. Takže jak říkal drahý duchovní vůdce Mahátma Gandhí: “Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.“

MY chceme být TOU změnou. A můžeš JÍ být i TY!     

„Be IN. Be ECO.“

MARTHY

ILČA

… a v neposlední

řadě Adam – náš ajťák

Marthy Ilča Adam