Close

Převezmi zodpovědnost! Be IN. Be ECO.

V poslední době slýcháme stále častěji pojem rychlá móda (v angličtině fast fashion). V podstatě to znamená, že se nové módní trendy dostávají na pulty obchodů ve stále kratších cyklech. Do devadesátých let existovaly pouze 2 módní kolekce jaro/léto a podzim/zima. Za účelem maximalizace zisku si módní značky začaly hledat nové cesty, jak motivovat zákazníky k častějším nákupům a začaly přicházet s kolekcemi i mimo hlavní sezóny. Aby bylo zvýšení zisku ještě větší, snížily své náklady přesunutím výroby do zemí s levnou pracovní silou. Toho využily i řetězce supermarketů, které svůj sortiment rozšířily o vlastní módní kolekce. A začal konkurenční boj.

Dodavatelé zboží jsou vystavováni silnému tlaku na dodání zboží ve stále kratších termínech. Kvalita materiálů použitých na výrobu se z důvodu udržení nízkých cen oděvů razantně snižuje. Výsledkem je kratší životnost oděvu.

fashion-clothes-hanger-clothes-rack-clothing

Vzpomínám si, jak bylo dříve zvykem oblečení dědit – po starších dětech máminy kamarádky, po sestřenici/bratranci, po sourozencích nebo dokonce přímo po rodičích z období jejich dětských let. Já měla to „štěstí“, že jsem nosila oblečení po starším bráškovi, a tak jsem jako malý špunt vypadala spíše jako kluk. Často jsme lezli do babiččiny skříně a zkoušeli si nejrůznější retro modely, které byly z velmi kvalitních látek a vypadaly stále jako nové. Babička si svých krásných modelů moc vážila a pečlivě se o ně starala – prala je v ruce, sama si přišívala upadlé knoflíky a jednou za čas je dávala do čistírny. Sama měla dokonce několik modelů zděděných po mamince. Byl to pro ni poklad, cennost, které bylo třeba věnovat náležitou péči. Když si svoje kostýmky pečlivě urovnávala do skříně, jako by se v jejích očích zrcadlila vděčnost a uznání poctivé řemeslné práce švadleny.

V současné době mám však pocit, že oblečení vypadá použitě již po několika cyklech nošení a praní. Častokrát jsem to vyčítala své pračce, že není k mému oblečení šetrná, než jsem si uvědomila realitu – současné oděvy z dílny rychlé módy jsou určeny pouze pro několik týdnů, ne-li dnů nošení. Kam zmizel zvyk se o oděvy starat tak, jako o svůj poklad? Je nám lhostejné, že se nám utrhne knoflík nebo rozpárá šev. Už se ani neobtěžujeme jít ho prodejci reklamovat či si ho sami opravit a raději si koupíme nový. Vždyť by to dalo moc práce a navíc nový oděv je tak levný. Stali se z nás požitkáři, konzumenti trendů a myslíme si, že je vše v pořádku. Světové módní značky nás v tom velmi propracovaně podporují.

sewing-machine-315382_640

Opravdu se s tímto spokojíme? Budeme dále ignorovat, kdo stojí za výrobou našeho oblečení? Dále budeme zavírat oči před tím, že nízká cena pro nás znamená vysokou cenu pro jiného? Pro lidskou bytost ze země třetího světa, jejíž práce je hluboce finančně podhodnocena a její pracovní i životní podmínky jsou často velmi tristní a někdy stojí za výrobou i dětská práce. Ušité oblečení si dělníci za svoje platy ani nemohou dovolit. Navíc pracují pod velkým tlakem ze splnění termínů. V některých případech jsou za nesplněné termíny fyzicky trestáni. A někdy to dopadá i hůře. Připomeňme si kolaps bangladéšské textilky Rana Plaza v roce 2013, při kterém zahynulo 1 129 lidí.

Rychlá móda způsobuje také environmentální krizi. Ročně se na celém světě vyrobí přibližně 80 miliard kusů oblečení1. Tedy odhadem 11 kusů oblečení na jednoho člověka. Oděvy jsou navíc často plné nebezpečných chemikálií, které se z textilu dostávají do vodního systému nejen při výrobě, ale i při praní.

Rozhodly jsme se nepodporovat rychlou módou. Hledáme etické, udržitelné a přesto stále velmi módní řešení. Chceme Ti ukázat, že krásná a atraktivní můžeš být i ve svetru z druhé ruky, nebo v šatech po Tvé kamarádce. Existuje spousta možností – můžeš být kreativní a sama si ušít svůj vlastní model! Nebo si přešiješ oblečení své, již nenošené oblečení. Chceme Tě motivovat k recyklování módy. Již v každém městě je spousta kontejnerů na textil, kam můžeš odložit nenošené oblečení a navíc tím pomůžeš někomu, kdo to potřebuje.

pexels-photo-12967

Postupně Ti ukážeme různé způsoby, jak nakoupit udržitelnou módu. Dáme Ti tipy, jak udělat z nenošeného oblečení opět parádní módní kousek. V neposlední řadě Tě pozveme na akce s tématikou udržitelné módy, a když se jich nebudeš moct zúčastnit, půjdeme tam za Tebe a napíšeme z akce report, který si pak přečteš na našem webu. Brzy spustíme také vlastní e-shop, kam umístíme vybrané kousky udržitelné módy.

Takže, příště až půjdeš opět nakupovat, zkus si vzpomenout… Opravdu to potřebuješ? Představ si člověka, který ušil Tvé oblečení. Ptej se, odkud Tvé oblečení pochází, v jakých podmínkách bylo šito a jaká je jeho opravdová cena. Chtěj etické oblečení. Převezmi zodpovědnost. Můžeš být in i eco zároveň! Be IN. Be ECO!

1 Siegle, Lucy (2011). To Die For: is Fashion Wearing out the World? Fourth Estate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.