Close

Druhá ruka = dobrá ruka aneb jak nakupovat z druhé ruky

Chcete mít nakupování v second-handech v malíku?

Docela často se mi stává, že se mě známí ptají: “Kde si koupila tyhle kalhoty?“ (za kalhoty dosaď libovolný kus oblečení). Když odvětím, že v second handu, reakce jsou různé. Někteří jsou dokonce velice udivení. Second handy totiž očividně stále pro spoustu lidí nesou pachuť nakupování pro méně majetné. To možná může platit pro velké “sekáče“ typu “hrabárna“, kde se nabízí obrovské množství oblečení v jakékoli kvalitě a člověk se musí opravdu dlouho “přehrabovat“, aby něco kloudného ulovil. Spousta lidí se také nemůže přenést přes to, že oblečení ze second handu už před nimi někdo nosil. Ale no tak, vždyť jsme všichni jen lidi a navíc všechno oblečení se předtím, než jde na prodejnu, pere. Případně se dá ještě pro klid duše vyprat doma v dezinfekčním prostředku (můj otec mi vždy doporučuje pořádně dlouhou octovou nálož).

V následujících odstavcích uvedu hlavní důvody, proč považuji second handy za validní součást (nejen) mého spotřebního koše. Nejdřív začnu odlehčeně a trochu sobecky, tedy důvody osobními, které mi přináší potěchu.

Co nás nejvíc zajímá: Peníze

Když už se nám všechny důvody zdají nepodstatné, s tímhle to je jiné. Kdo by neslyšel na to, že může nakoupit levněji a často i stejně kvalitně.

Pro milovníky značek

Když říkám “často i stejně kvalitně“ myslím “někdy i kvalitněji“. V “sekáčích“ lze totiž velice často narazit na kvalitní značkové oblečení, které bychom si jinak nemohli dovolit. A navíc někdy také od značek, které se vůbec na českém trhu neprodávají. Může se tak stát, že jediné místo v ČR, kde seženete oblečení od konkrétní značky, bude právě v second handu.

Čas ukáže kvalitu

Zajímavým pohledem na věc je fakt, že na secondhandovém zboží se ukáže, zda umí odolat zubu času. Všechno zboží v “sekáčích“ už bylo otestováno nošením a praním. Lehce tedy poznáš, jak se s tím vyrovnalo – zda se zachovala barva, tvar, velikost a tak dál.

Fantazii se meze nekladou

Člověk může projít deset obchodů s módou v nákupním centru a mít dojem, že všude prodávají to samé. Když chce něco víc, musí si připlatit. To je jeden z hlavních důvodů, proč chodím do “sekáčů“. Najdu tam originální kusy za dobrou cenu (při troše štěstí třeba i nějaký ten vintage skvost).

Právo se zmýlit

A když je to náhodou až moc originální nebo mi to nesedí, nemusí mě mrzet, že věc nenosím, protože přece nestála zas tolik peněz. A případně ji zas můžu poslat do oběhu, třeba přes Votočvohoz (nyní Vinted).

Sranda musí být

A v neposlední řadě: nakupování v „sekáčích“ je zábava! Není nad pořádnou “sekáčovou“ nákupní horečku s kámoškou.

A teď, ať nemyslím pouze na sebe, několik důvodů celospolečenských, řekněme dobročinných.

Vymezení se proti konzumu

Každý může přispět svou troškou, a když ne zastavit, tak aspoň zpomalit tempo konzumu. Dnešním trendem je rychlé střídání módních stylů, což nás nutí nakoupit a brzy na to vyřadit nebo dokonce vyhodit jinak zcela použitelné oblečení – to není dlouhodobě udržitelné.

Podpora drobných obchodníků

Většina second handů spadá do kategorie malých nebo středních podniků. Pravda, některé z nich jsou řetězce s více pobočkami, ale stále se rozhodně nemohou rovnat nadnárodním módním řetězcům. Tím, že budeme víc nakupovat v menších obchodech (a teď nemyslím jen v „sekáčích“), pomůžeme jim obstát v těžké konkurenci velkých prodejců a tím se spíše zachová zdravá konkurence na trhu.

Recyklace

Možná ses na to takhle nikdy nedíval/a, ale nakupování oblečení v second handu je vlastně jen převlečená recyklace. Nedělám nic jiného, než že znovu používám to, co někdo jiný vyhodil (nebo v tomto případě donesl do sběrného místa). Tím nepřímo zmenšuji dopad módního průmyslu na životní prostředí – výroba oblečení je totiž celkem náročná na nejrůznější chemikálie, vodu, energii atd.

Navíc si můžu připadat jako “záchranář oblečení“, když si představím, jak nějaký super kousek jeho původní majitel vyhazuje do koše.

A na závěr pár časem prověřených tipů pro úspěšné lovce z druhé ruky.

Vyber výběr

Je důležité vytipovat si kvalitní výběrové second handy, kde již zboží prošlo předvýběrem. Pokud tedy nemáš čas a chuť prohrabovat se nekonečnými horami oblečení (i to je však varianta – lze tak najít originály za ještě lepší ceny). Naše oblíbené obchody jsou vyznačeny v Mapě sekáčů, kterou průběžně aktualizujeme.

Správné načasování

Dalším krokem (ne nutným, ale rozhodně moudrým) je zjistit od prodavačky, kdy v konkrétním “sekáči“ dostávají nové zboží. Správné načasování zvyšuje šanci na kvalitní úlovek.

Zachovej otevřenost

Dobrá rada: nevkládej předem příliš naděje v jeden konkrétní kus oblečení. V kabince můžeš zjistit, že to není nejvhodnější velikost nebo že je třeba poškozený. Second hand ve většině případů není schopen nabídnout jinou velikost či obecně jiný kus stejného zboží.

Ženy a děti

Second hand je tou nejlepší volbou pokud jsi v očekávání nebo už dokonce nějakého toho malého člověka doma máš. Nemá cenu kupovat nové oblečení na tak krátkou dobu. Existuje spousta specializovaných “sekáčů“ pro maminky.

Na závěr už snad jen pár slov. Uznávám, že “sekáče“ nejsou pro každého, nicméně jsou chytrou alternativou k nakupování v přeplněných nákupních centrech, kde se konfekce v bledě modrém opakuje stojan za stojanem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.