Close

Charity shops aneb Darujte oblečení na dobrou věc

Irská slow fashion inspirace

Nedávno jsem v rámci dovolené navštívila Irsko, ostrovní zemi s bohatou zelenou přírodou. Ale nebudu se v tomhle článku rozplývat nad její krásou, protože cestopisů z irského prostředí je internet plný. Cesta mě mimo jiné inspirovala k dalšímu zamyšlení nad tím, jak nakládáme se svým oblečením. Speciálně s tím, které už nepotřebujeme. Část pobytu jsme strávili ve městě Cork na jihu země a jelikož nějaké to chození po památkách už jsme měli za sebou, napadlo mě, zda v Irsku taky mají tolik charity shops, jako ve Velké Británii. Nadhodila jsem proto tohle téma při rozhovoru s Terezkou, u které jsme v Corku pobývali. Ta nezklamala a vzápětí doporučila ulici North Main Street, kde je prý podobných obchodů spousta. Tak jsme vyrazili  a prošli zhruba 6 charity shops (ano, v té jedné ulici jich bylo opravdu dost). Nakonec jsem v rámci úspory místa v mém příručním zavazadle zakoupila jen jeden kousek (vlněný pléd). Cesta mě spíš inspirovala k opačnému nápadu – proč nedarovat nepotřebné oblečení právě některému z charity shops?

Jak funguje charity shop

A jakže to tedy vlastně funguje v takovém charity shopu? Ze zákaznického pohledu je charity shop vlastně to samé jako second hand obchod, jen s drobným rozdílem, že mimo oblečení v něm často najdeme i knihy, hračky a další věci. Avšak zdroj zboží je v tomto případě jiný. Běžné second handy oblečení povětšinou nakupují ve velkém množství v zahraničí, kdežto charity shopy jsou závislé na darech místních lidí. Prostě přinesete to, co nepotřebujete, v obchodě se to prodá a peníze putují na dobročinné účely. Takže tu máme krásný příklad win-win situace. Vy si uděláte místo ve skříni a penízky hezky poputují potřebným. Každý obchod většinou daruje peníze na jednu konkrétní oblast nebo jedné konkrétní organizaci.

Cesta k minimalismu

Najednou to všechno hezky zapadá do sebe. Je to skvělá cesta, jak neplýtvat (jak našimi penězmi, tak přírodními zdroji) a zachovávat minimalistický přístup (mám pouze to, co potřebuji pro život). A pak taky samozřejmě přispíváme potřebným, ačkoli nás to vlastně ani tak moc nestojí. Když se pak na to podíváme ze strany zákazníka, máme v charity shopu možnost nakoupit originální oblečení a spoustu dalších věcí.

Hurá do charity shopu!

Ačkoli v našich podmínách určitě převažují second hand obchody, máme zde i několik charity shopů, kde rádi přijmou vaše zboží. Takže neváhejte a najděte si v našem seznamu ten nejsympatičtější. Pak už „jen“ stačí udělat revizi skříně a hurá do charity shopu! Rozumí se samo sebou, že všechno oblečení a předměty, které do obchodu přinesete, budou čisté a zachovalé. Pokud jde o rozměrnější věci, je dobré je předem vyfotit a domluvit se s obchodem, zda je od vás opravdu převezmou. Tak budete mít jistotu, že jste nešli zbytečně. Některé obchody dokonce zajistí přepravu věcí z vašeho domu samy – stačí se domluvit.

PS: Místa, kde lze darovat nepotřebné věci najdete i v naší Mapě sekáčů (místa jsou označena zelenou ikonkou). Pokud máte další tipy na obchody podobného ražení, budeme rádi, když nám napíšete třeba na Facebooku.

 

Sue Ryder

Organizace zajišťuje různé služby pro seniory

Obchody: Praha 1 Štěpánská, Praha 2 Karlov, Praha 3 Italská, Praha 4 Michle, Praha 6 Koulova, Praha 7 Heřmanova

Cesta domů

Registrované zdravotnické zařízení, které poskytuje péči lidem na konci života, a to v jejich domácím prostředí

Obchody: Praha 6 Břevnov Bělohorská, Praha 7 Holešovice Bubenská

Thrift Shop

Podporuje (finančně i nefinančně) různé neziskové organizace, zejména v oblasti lidí bez domova a rodin v nouzi.

Obchody: Praha 2 Vinohrady Budečská, Praha 7 Dukelských hrdinů

Restart Shop

Podporuje uživatele a uživatelky nízkoprahových sociálních služeb při vstupu na trh práce

Obchod: Praha 1 Biskupská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.