Close

30denní výzva deseti položkového šatníku

Také už k vám dorazil fenomén 30denní výzvy? Já tuto výzvu přijala. Ne však výzvu hubnutí, ani výzvu zdravého stravování, ale 30denní výzvu udržitelného deseti položkového šatníku!

V čem to spočívá? Po dobu 30 dnů budu nosit nejrůznější módní kombinace vytvořené pouze z 10 kusů oblečení. Aby se jednalo nejen o minimalistický šatník, ale i udržitelný, jsou všechny kousky z druhé ruky. No dobře, ne tak docela všechny. Pouze základ každého šatníku – bílá halenka a černé kalhoty – jsem kupovala před přibližně třemi lety z ruky první, tedy nové.

Za celou výzvou stojí inspirace od Madame Chic neboli Jennifer L. Scott, která tento deseti položkový šatník praktikuje již několik let. Na tento styl oblékání, a svým způsobem i životní styl, ji přivedla jedna francouzská rodinka.

Výběr oblečení do výzvy byl pro mne relativně náročný. Přeci jen zvolit pouze pár vyvolených kousků a ostatní krasavce nechat měsíc ležet stranou bez povšimnutí, pro mne bylo srdceryvným zážitkem. Uklidňuji se však tím, že alespoň provzdušním skříň, vyvětrám moly a každé ráno budu mít jednodušší volbu, co si vzít na sebe.

A co jsem tedy do své výzvy zařadila? 2 košile, 2 sukně, 2 šaty, 2 svetry, 1 kalhoty a 1 pončo. Jedná se o 10 kousků oblečení základního šatníku. Není zde zahrnuto spodní prádlo ani módní doplňky. 30denní výzva potrvá v průběhu celého února. Každý den budu na facebookovou stránku naší Převlíkárny umisťovat jednotlivé módní kombinace. Takže si to nenechte ujít! Komentáře vítány, vaše účast ve výzvě také! Startujeme již zítra,    1. 2. 2017!

Be IN, Be ECO!


Máme tu konec třicetidenní výzvy deseti položkového šatníku a s ním i výsledky a shrnutí celého „experimentu“! 

Původního plánu – po dobu 30 dnů každý den umístit na naši FB stránku 1 model z deseti položkového šatníku – jsem se přestala držet již po 5. pracovním dnu, kdy jsem usoudila, že ačkoliv je super oblékat se přes týden šik a udržitelně z 10 kousků oblečení, pro víkend je třeba zvolit něco pohodovějšího – třeba moje oblíbené vytahané triko a volné tepláky. Alespoň jsem mohla načerpat novou inspiraci pro tvorbu nových modelů na další pracovní týden!

A jaké jsou mé postřehy z výzvy?

POZITIVNÍ: 

 • Jednodušší a rychlejší výběr. Nemusela jsem řešit, že nemám co na sebe. Byla jsem ráda, že mám alespoň něco málo a mohu to různě kombinovat.
 • Vzniklé kombinace tvořené ze stále stejného oblečení působily, jako bych na sobě měla každý den něco nového.
 • Pocit volnosti. Pohled na téměř prázdný, „provzdušněný“ šatník působil ohromně blahodárně na moji mysl. Detox šatníku pro mne znamenal i detox mysli.
 • Uklizený šatník. Poznala jsem význam věty: „Uklizeno ve skříni, uklizeno v hlavě.“
 • Dokonalý přehled. O naskládaném oblečení jsem měla parádní přehled.
 • Stále elegantní. Tak jsem si alespoň každý den připadala. Do výzvy jsem zvolila elegantní oblečení z kvalitních materiálů, které lze navzájem kombinovat. Ladila jsem pak pouze doplňky.

NEGATIVNÍ:

 • Byla jsem odsouzena k praní v ruce. Každý druhý den jsem se klaněla k valše a škopku. Výzvu jsem absolvovala v době, kdy jsem byla jediným členem domácnosti, takže společné praní s ostatními členy domácnosti nepřicházelo v úvahu. Inteligentní pračkou, která pere dle váhy oblečení, nedisponuji. Nebylo to tedy pro mne energicky ani energeticky úsporné.
 • Když jsem šla večer někam do společnosti, nechtěla jsem mít na sobě to samé, co jsem měla v práci a další kombinaci jsem buď prala, nebo jsem ji měla již připravenou na další den.
 • Musela jsem mít opravdu pestrý výběr doplňků, které k modelům ladí. Od tílek po šátky až bižuterii.

A závěrem? Celá výzva pro mne byla kreativní a inspirativní zkušeností, na které jsem začala být závislá. Samozřejmě, že ne v takovém extrému. Je skvělé mít 10 kousků oblečení, které tvoří základ vašeho šatníku. K tomu je však potřeba přidat oblečení pro nejrůznější společenské události a samozřejmě koníčky.

Takže jsem nakonec myšlenku 10 položkového šatníku aplikovala následovně:

 • 10 kousků do práce,  
 • 10 kousků sport, 
 • 10 kousků zvláštní příležitosti. 

Tento nový šatník nazývám „sebevědomým šatníkem“. Jeho obsah totiž tvoří pouze kousky, ve kterých se cítím dobře a tím pádem i sebejistě. Obsahuje jen kvalitní kousky, které mi vydrží opravdu dlouho. 80% tvoří oblečení z druhé ruky.

Na základě této výzvy jsem vytřídila spoustu oblečení, které v mém šatníku už dlouho ležely ladem a které jsem se zdráhala vyřadit. Tentokrát jsem byla striktnější a poděkovala již nepotřebnému oblečení za jeho dlouhodobé služby a poslala dále do oběhu.

Z nového šatníku jsem tak nadšená, že jsem ztratila potřebu chodit nakupovat další oblečení. A tak už jen tu a tam pokukuji po doplňcích, kterými bych mohla zpestřit moje módní kombinace. Avšak také v minimalistickém stylu – ty nepotřebné pošlu opět dál.

Nechci vám zde dávat návod na to, kolik kusů oblečení byste měli maximálně mít v šatní skříni. Záleží na každém jedinci a jeho individuálních pracovních i mimopracovních potřeb. Dávám jen doporučení, že čím méně kousků budete mít, tím lépe se budete cítit. Ušetříte zároveň nejen svoji peněžence, ale i čas. Nebudete mít totiž potřebu utrácet za nové oblečení.

1.den

2.den

4.den

16665637_374139582958253_2216956205774363850_o

16508072_373560039682874_6568622143771581347_n

16716098_375856232786588_5889258554993031665_o

image2

IMG_3791

image4

IMG_0222

2 Comments on “30denní výzva deseti položkového šatníku

Adéla
1.2.2017 at 9:54

Dává Madame Chic také návod na eco praní? Představa minimalistického šatníku se mi líbí, ale zdá se mi, že buď to obnáší obdenní praní v ruce, nebo zapínání pračky maximálně se sedmi kusy (pro samožijící) – což asi moc eco není. A na těch 7 kusů to stejně vyjde jen nepotícím se šťastlivcům, kteří můžou nosit tričko stejně dlouho jako kalhoty. Takže asi ruční praní? Nebo spolubydlení a sofistikovaná synchronizace společného praní v pračce?

Odpovědět
Marthy
1.2.2017 at 17:38

Ahoj Adélko,

Děkujeme za podnětný dotaz. Máš asi pravdu, že praní by pro samobydlící mohlo být docela úskalím. Ale možná to nebude tak hrozné, když přes týden unosíš kalhoty, sukni, svetr a třeba tři nebo čtyři vršky. Pak se k tomu připočte nějaké to spodní prádlo, ponožky a tak. Každopádně by to bylo určitě lepší v malé vrchem plněné pračce. Případně pak to praní v ruce.
Každopádně všechny poznatky z naší výzvy budeme sdílet.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.